Siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (1948-1955/56) przy ulicy Okrzei 5-9 - Kolno - Śladami zbrodni

Siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (1948-1955/56) przy ulicy Okrzei 5-9 - Kolno - Śladami zbrodni

Kolno

Siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (1948-1955/56) przy ulicy Okrzei 5-9

Kolno, ulica Okrzei 5-9

 

Historia obiektu

Kamienica wybudowana w okresie międzywojennym przez miejscową rodziną żydowską. W czasie wojny zajęta przez okupacyjne władze niemieckie.

 

Siedziba PUBP

PUBP został zorganizowany w Kolnie w czerwcu 1948 r. Zajął piętrową kamienicę i przylegający do niej niewielki budynek. W kamienicy mieściła się brama wjazdowa na dziedziniec, dzieląca budynek na dwie części, w obu piwnicach był areszt. Druga brama zapewniała dojazd od tyłu, od drugiej ulicy. Dziedziniec był ogrodzony wysokim murem. Nie udało się dotąd ustalić, czy UB mieściło się tutaj aż do 1955 lub 1956 r., kiedy siedziba została przeniesiona na ul. Wojska Polskiego 29, zaś tu urządzono mieszkania dla funkcjonariuszy.

 

Dalsze losy obiektu

Po 1956 r. w budynku mieściły się mieszkania dla funkcjonariuszy MO. Od 1975 r. w rękach prywatnych. Budynek został z zewnątrz gruntownie wyremontowany, podzielony na dwie części, brama została zamurowana. Zachował się fragment muru okalającego podwórze oraz piwnice z drzwiami więziennymi, nielicznymi i bardzo nieczytelnymi napisami. W jednej celi zachowały się pozostałości po mocowaniu pryczy.

 

Marcin Zwolski