Siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (1944-~1948) - Wysokie Mazowieckie - Śladami zbrodni

Siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (1944-~1948) - Wysokie Mazowieckie - Śladami zbrodni

Wysokie Mazowieckie

Siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (1944-~1948)

Wysokie Mazowieckie, ulica Ludowa 11

 

Historia obiektu

Dom rodziny Zarębów (Władysław Zaręba był w okresie międzywojennym burmistrzem). Przed wojną poczta, w czasie wojny gestapo.

 

Siedziba PUBP

PUBP zainstalowało się tu w połowie sierpnia 1944 r. Nie udało się ustalić dokładnej daty przeniesienia siedziby do budynku obok – na Ludową 13. Miało to prawdopodobnie miejsce w 1948 r. Areszt mieścił się w niewielkiej piwnicy w budynku, pod pokojem przesłuchań; w końcu października 1944 r. zbudowano oddzielny areszt na posesji, gdzie znajdowały się trzy cele duże i dwie pojedyncze. Dodatkowo wykopano dwie ziemianki, gdzie także przetrzymywano więźniów. Na przełomie 1944/45 r. posesja została okopana i zabezpieczona zasiekami z drutu kolczastego. W 1946 r. sami funkcjonariusze przyznali się przed wizytującą urząd komisją, że biją aresztowanych. Wg relacji miejscowych zwłoki pomordowanych i zamęczonych więźniów topiono w kloace na terenie urzędu. Zabitych w obławach grzebano w pobliskim lesie, miejscu, które miejscowi nazywają „na piaskach”.

 

Dalsze losy obiektu

Po przeniesieniu PUBP budynek odzyskali dawni właściciele i znajduje się odtąd w rękach prywatnych. Budynek zewnętrznego aresztu rozebrano w czerwcu 2008 r.

Marcin Zwolski