Dawna siedziba PUBP w Końskich - Końskie - Śladami zbrodni

Dawna siedziba PUBP w Końskich - Końskie - Śladami zbrodni

Końskie

Dawna siedziba PUBP w Końskich

 

Dawna siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Końskich przy ul. 1 maja 44.

PUBP mieścił się pod w/w adresem w latach 1945-1956. Upamiętnia to tablica umieszczona na ścianie frontowej budynku poświęcona ofiarom pomordowanym przez UB w Końskich.
 
Posesja pod w/w adresem stanowi duży kompleks o wymiarach około 300x300 metrów do dziś w większości otoczona wysokim na około 3 do 4 metrów murem częściowo dziś wyremontowanym (przedstawiają to zamieszczone fotografie). Dziś na terenie posesji na ul. 1 Maja 44 wyodrębnione są wie części. Pierwszą zajmuje Kolumna Transportu Sanitarnego – Baza Pogotowia Ratunkowego w Końskich. Budynki te wraz z garażami są gruntownie wyremontowane i przystosowane do dzisiejszych potrzeb Służby Zdrowia. Jedyną pozostałość po okresie użytkowania obiektu przez UB są dwie małe cele również wyremontowane (nowe tynki i drzwi), o wymiarach ok. 2x3 metry, bez otworów okiennych. W jednej z nich znajduje się otwór w posadzce o wymiarach ok. 40x40 cm, głęboki na ok. 40 cm, prawdopodobnie pozostałość po zapadni od szubienicy. Może mamy tu do czynienia z celą straceń. Drugie pomieszczenie mogło służyć jako karcer. Do pomieszczeń tych wiedzie wąski korytarz, w nim  mały otwór okienny wychodzący na dziedziniec zabudowań.
 
Druga część kompleksu stanowi budynek mieszkalny, obecnie w rekach wspólnoty mieszkaniowej (17 współwłaścicieli). Posiada on solidne i obszerne piwnice, tj. 2 duże sale o wymiarach ok. 5x5 metrów, oprócz tego 7 mniejszych pomieszczeń (być może cel). Brak jednak wyposażenia pierwotnego (drzwi, krat, itp.) oraz inskrypcji.